Järgnevalt anname sulle nõuandeid ja näpunäiteid, kuidas valida täiuslikuks espresso naudinguks parimad kohvioad.
Spetsiaalsed kohvioad espresso valmistamiseks
Espresso valmistamisel on mitmeid väärarusaamu. Üks esimesi neist on see, et espresso valmistamiseks sobib vaid teatud tüüpi kohvioad. Nii see aga ei ole.
Espresso valmistamiseks võib kasutada praktiliselt igat tüüpi kohviube — Sumatra, Kona, Kenya AA või segu, näiteks Buzzopolis. Kohviube saab erinevate maitsete loomiseks röstida mitmel viisil.
Väärarusaam, et espresso on teatud tüüpi oad, võib tuleneda kohvikute ja toidupoodide välja töötatud ekslikust turunduskontseptsioonist, mis on viinud inimesi segadusse.
Espressot saab teha vaid teatud tüüpi röstist?
Kui näed poes kohviube, millel on silt “Espresso Roast”, siis tea, et see nimetus tähendab ainult seda, et tegemist on tumeda röstiga ubadega. See ei tähenda, et seda sorti ube saaks kasutada ainult espresso jaoks. Espressot saab valmistada ka heleda või keskmise röstiga ubadest kuid traditsiooniliselt on eelistatud just tumeda röstiga ube.
Mis vahe on araabika ja robusta kohviubadel?
Kaks kõige tavalisemat ja tuntumat kohvioa tüüpi on robusta ja araabika. Ehkki mõlemad on laialdaselt kasvatatud, on Coffea Arabical (araabika) ja Coffea Canephoral (robusta) silmatorkavad erinevused. Nende oad on erinevad, taimed on erinevad ja sellest tulenevalt varieerub ka kasutamine.
Araabika kohvioad
Araabikat kasvatatakse suurematel kõrgustel. Selle kasvatamine nõuab suurt hoolt ja ube saab võrrelda maailma juhtivatel viinamarjaistandustel kasvatatud parimate viinamarjadega.
Araabika kohvioad on selgelt mahedamad ja aromaatsemad. Ubadel on vähem teravaid ja kibedaid maitsenüansse kui robustal.
Robusta kohvioad
Robusta, nagu nimigi ütleb, on kõvem taim ja tal on suurem vastupidavus kliima- ja ilmastikutingimustele, haigustele ja kuumusele. Robusta on tuntud kõrgema kofeiini sisalduse poolest, mistõttu hakkasid itaallased seda kasutama espresso valmistamiseks.
Araabika vs. robusta
Ka oma olemuselt ja välimuselt on need kaks kohvioa sorti erinevad. Araabika kohvioa suurem keerukus tuleneb selle 44 kromosoomist, mida on 2 korda enam kui robusta kohvioal. Araabika uba on välimuselt lamedam ja pikem ning tal on piklik vagu. Enne röstimist on ta suhteliselt sügavrohelise värvusega, mõnikord sinaka varjundiga.
Robusta uba see eest on aga kumeram ja ümaram. Oa vagu on sirge ja kahvaturoheline, halli või pruunika varjundiga.
Araabika on neist kahest oa tüübist kallim, mis on ka üks põhjus, miks kohvisegudes kasutatakse lisaks araabikale robustat.
Millised on head kohvioad?
See on küsimus, mida kuuleme oma klientide poolt väga sageli. Seda küsimust esitavad isegi kohvikud ja kohvipoed, kes pakuvad oma valikus kohvijooke. On ju neile oluline pakkuda oma klientidele unustamatut kohvinaudingut.
Enamus kohviube sisaldavad segu robustast ja araabikast, et tagada hea tasakaal kohvi tugevuse ja maitse vahel. Kuid leidub ka 100% araabikast valmistatud ube. Samas tuleb silmas pidada, et ubadest on otseselt sõltuv ka sinu kohvijoogile tekkiv kreemjas kiht. 100% araabikaoad paksu kreemjat kihti tihtipeale ei anna kuna nende keemiline koostis seda lihtsalt ei võimalda.
Nii et kui sa plaanid valmistada espressot, siis tea, et pole tähtis, millist tüüpi ube või millist rösti sa kasutad. Espresso valmistamine on ainulaadne protsess, mille lõpptulemus sünnib kuuma veega kõrgel rõhul läbi väga peeneks jahvatatud kohvi. Seda saab valmistada nii poolautomaatse, täisautomaatse kui käppmasina abil.
Lõpuks on ainuõige viis teada saada, mis sinu maitsemeelele enim sobib, proovida mitmesuguseid segusid ja röstimisastmeid. Ole julge katsetama ja testima isegi erineva jahvatamise astmega, muutmata seejuures uba. Tihtipeale muudab see maitse karakteristikuid niivõrd, et see, mis polnud esmalt maitse järgi, on ühtäkki täiuslik.